Jurslippsindeks under utvikling

Geno har satt i gang et prosjekt for å utvikle en jurslippindeks. Dette er krevende fordi det er vanskelig å finne nok data av god kvalitet, men målet er å ha en første versjon klar før utgangen av året.

Jur er en viktig egenskap som mange har høyt fokus på i besetningen. Det er mange egenskaper ved juret som skal vektlegges, og legges det for mye vekt på én egenskap kan det gå negativt utover en annen. ­Derfor er det krevende å få god framgang for alle egenskaper samtidig. En må velge hvilke egenskaper det er viktigst å forbedre samtidig som en må unngå at egenskaper går i negativ ­retning. Jureksteriøret på NRF har blitt vesentlig forbedret, men det er fremdeles flere ting å ta tak i. Et eksempel er jurslipp.

Les hele artikkelen fra Buskap 6/2022 HER

Siste nytt

Danske råd om kalvingsavdelinger

Bilde …

«Indretning og smittebeskyttelse i kælvningsafdelingen» var tittelen på eit innlegg på Kvægkongres 2025 ved chefkonsulent Anja Juul Freudendal og kvægfagdyrlæge Malene Budde, hjå SEGES Innovation.

Valgte nytt fjøs framfor påbygg

Bilde …

Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.

To populære eliteokser

Bilde …

Det er mange gode eliteokser nå, men vi velger å trekke fram 12445 NR Storos-P og 12453 NR Vossingen-ET. Disse to oksene er blant de som er hyppigst å se på de nye avlsplanene. Så det er bare å glede seg.

Ammekubesetningar har også suksess med SenseHub

Bilde …

Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.

Valgte nytt fjøs framfor påbygg

Bilde …

Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.Ingress